IX Konferencja
Polska Pediatria - w poszukiwaniu dróg dalszego rozwoju

23 - 24 PAŹDZIERNIKA 2020r.

PROGRAM

17 Kwietnia

(piątek)

8.50 
Otwarcie: Prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska

 

9.00-10.40
SESJA I

 

Przewodniczący Sesji: Dr hab. Katarzyna Drabko

 

9.00-9.20 HEMATOLOGIA
Nieprawidłowa morfologia krwi - co to może znaczyć?
Dr hab. Katarzyna Drabko, Klinika Hematologii, Onkologii  i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie

 

9.20-9.40 ŻYWIENIE
Żywienie a rozwój. Stymulatory rozwoju w mleku matki
Prof. Beata Kulik-Rechberger, Zakład Propedeutyki UM w Lublinie

 

9.40-10.00 ALERGOLOGIA
Zastosowanie ektoiny w alergologicznym zapaleniu błony śluzowej nosa
Prof. Ryszard Kurzawa, Klinika Alergologii i Pulmonologii, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce

 

10.00-10.20 ENDOKRYNOLOGIA
Choroba Hashimoto - fakty i mity
Dr hab. Beata Matyjaszek-Matuszek, Klinika Endokrynologii UM w Lublinie

 

10.20-10.40 Dyskusja

 

10.40-11.10 Przerwa kawowa

 

11.10-12.50 
SESJA II
Przewodniczący Sesji: Prof. Beata Kulik-Rechberger

 

11.10-11.30 METABOLIZM
Hiperamonemia - diagnostyka i leczenie
Dr n. med. Dariusz Rokicki, Klinika Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych IPCZD w Warszawie

 

11.30-11.50 SZCZEPIENIA
Bezpieczeństwo stosowanych szczepionek
Prof. Jacek Wysocki, Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej UM w Poznaniu

 

11.50-12.10 ALERGOLOGIA
Alergia na białka mleka krowiego - postępowanie lekarza pierwszego kontaktu
Prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Klinika Pediatrii, Alergologiii Gastroenterologii UM w Bydgoszczy

 

12.10-12.30 OTOLARYNGOLOGIA
Praktyczne aspekty diagnostyki i leczenia chorób uszu u dzieci
Lek. Adam Chustecki, Katedra i Klinika Otolaryngologii WUM w Warszawie

 

12.30-12.50 Dyskusja

 

12.50-14.10 
SESJA III
Przewodniczący Sesji: Prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska

 

12.50-13.10 GASTROLOGIA
Celiakia przez przypadki
Prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii UM w Bydgoszczy

 

13.10-13.30 HEMATOLOGIA
Niedokrwistości - problem stale aktualny
Prof. Teresa Jackowska, Klinika Pediatrii CMKP w Warszawie

 

13.30-13.50 SZCZEPIENIA
Szczepienia w grupach ryzyka
Prof. Teresa Jackowska, Klinika Pediatrii CMKP w Warszawie

 

13.50-14.10 Dyskusja

 

14.10-15.00 LUNCH

 

15.00-16.10 
SESJA IV
Przewodniczący Sesji: Prof. Henryk Mazurek

 

15.00-15.20 PULMONOLOGIA
Gruźlica u dzieci - czy to aktualny problem?
Prof. Henryk Mazurek, Klinika Pneumonologii i Mukowiscydozy, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce

 

15.20-15.40 GASTROLOGIA
Trudności w leczeniu zaparć u dzieci
Prof. Józef Ryżko, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa PWSZ Krosno, Uniwersytet Zielonogórski

 

15.40-16.00 ENDOKRYNOLOGIA
Rozpoznanie i leczenie hipoglikemii u dzieci i młodzieży
Prof. Artur Mazur, Klinika Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej UR w Rzeszowie

 

16.00-16.20 GASTROLOGIA
Suplementy a suplementacja w pediatrii
Prof. Wojciech Cichy, Klinika Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych UM w Poznaniu

 

16.20-16.30 Dyskusja

 

16.30 Zakończenie pierwszego dnia
 

Po zakończeniu pierwszego dnia obrad odbędzie się spotkanie Ordynatorów Oddziałów Pediatrycznych z Konsultantem Wojewódzkim ds. Pediatrii

18 Kwietnia

(sobota)

9.00-11.00 
SESJA V
Przewodniczący Sesji: Prof. Krystyna Wąsowska-Królikowska

9.00-9.20 GINEKOLOGIA
Zaburzenia miesiączkowania u dziewcząt
Prof. Anna Torres, Samodzielna Pracownia Biostruktury USD w Lublinie
9.20-9.40 GASTROLOGIA
Zespół jelita drażliwego - jak zmniejszyć dolegliwości?
Prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, Klinika Pediatrii i Gastroenterologii UM w Lublinie
9.40-10.00 DERMATOLOGIA
Pokrzywka u dziecka - jak postępować?
Prof. Dorota Krasowska, Klinika Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej UM w Lublinie
10.00-10.20 ALERGOLOGIA
Alergie pokarmowe - istotne przyczyny reakcji anafilaktycznej
Prof. Krystyna Wąsowska-Królikowska, Klinika Alergologii, Gastroenterologii i Żywienia Dzieci UM w Łodzi
10.20-10.40 NEUROLOGIA
Diagnostyka i leczenie rdzeniowego zaniku mięśni - nowe możliwości terapeutyczne
Dr hab. Magdalena Chrościńska-Krawczyk,  Klinika Neurologii Dziecięcej UM w Lublinie
10.40-11.00 Dyskusja

11.00-11.30 Przerwa kawowa

11.30-13.10 
SESJA VI
Przewodniczący Sesji: Prof. Wanda Furmaga-Jabłońska

11.30-11.50 KARDIOLOGIA
„Maski” chorób kardiologicznych o dzieci
Prof. Bożena Werner, Klinika Kardiologii  WUM w Warszawie
11.50-12.10 ORTOPEDIA
Wpływ nieprawidłowej opieki i pielęgnacji na rozwój deformacji i urazów narządu ruchu u dzieci 
Prof. Grzegorz Kandzierski, Dr n. med. Marek Okoński, Klinika Ortopedii i Rehabilitacji Dziecięcej UM w Lublinie
12.10-12.30 NEONATOLOGIA
Opieka pediatryczna nad wcześniakiem po wypisie do domu
Prof. Wanda Furmaga-Jabłońska, Klinika Patologii Noworodków i Niemowląt UM w Lublinie
12.30-12.50 ŻYWIENIE
Leczenie żywieniowe w chorobach przewlekłych 
Prof. Elżbieta Pac-Kożuchowska, Klinika Pediatrii i Gastroenterologii
12.50-13.10 Dyskusja

13.10 Zakończenie Konferencji

Regulamin - Copyright 2017. All Rights Reserved by ZAMI

log2